کاهش تأثیر کنکور به ۴۰ درصد جهت برقراری عدالت آموزشی

کنکور

معاون آموزش متوسطه از کاهش۴۰ درصدی تأثیر کنکور در راستای عدالت آموزشی بیشتر خبر داد.

به گزارش سبکی نو، محمدمهدی کاظمی با بیان این که قانون به دنبال ایجاد عدالت آموزشی بیشتر است، اظهار کرد: در این سال‌ها موضوع بحث حذف کنکور مطرح بوده است و در قانون مجلس شورای اسلامی تأکید بر حذف کنکور و پذیرش از طریق سوابق تحصیلی بوده و قانون مشتمل بر سنجش و پذیرش کنکور است.

وی ادامه داد: در این سال ها قانون تبصره ‌ها و تغییراتی با هدف ایجاد عدالت بیشتر و همچنین کاهش استرس و اثرات سوء کنکور بر نظام آموزشی، داشته است.

معاون آموزش متوسطه با بیان این که شیوه ارزشیابی به هر صورتی که انجام می‌شود، جهت دهنده نظام آموزشی است، گفت: شیوه ارزشیابی تستی، نظام آموزشی را به همین سو خواهد کشید و می‌بینیم که در سال‌های اخیر آثار بحث تست در دوره ابتدایی ورود کرده است و از طرفی هم تلاش سه‌ساله دانش‌آموزان قرار است در یک آزمون سه، چهار ساعته ارزیابی شود که طبیعتا بحث استرس و آینده یک فرد و دانش‌آموز است.

کاظمی با اشاره به تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: با همه این جهات، شورای عالی انقلاب فرهنگی بر اساس نقشه جامع علمی کشور تصمیم گرفت که نسبت به کنکور سراسری ورود کند و زمینه‌ سازی برای اینکه توجه بیشتر به محتوای برنامه درسی در نظام آموزشی کشور اتفاق بیفتد، انجام دهد و بر همین اساس مصوب شد که تأثیر کنکور تا سه سال آینده به حداکثر ۴۰ درصد برسد و سوابق تحصیلی برای ورود به مراکز آموزش عالی لحاظ شود.

عضو شورای معاونان وزارت آموزش و پرورش درباره مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، اظهار کرد: این مصوبه مربوط به سال ۱۴۰۰ است و ابلاغ هم شده و از طریق جراید و رسانه‌ ها اطلاع ‌رسانی شد؛ البته ابهاماتی مانند اگر یک دانش‌آموز یک عنوان درسی را جزو سوابق تحصیلی نداشت طبیعتا هیچکدام از سوابق تحصیلی برایش منظور نمی‌شد، وجود داشت یا اینکه حتما باید سوابق تحصیلی مرتبط می‌بود که در همین راستا شورا در جلسات ۸۵۵ و ۸۶۳ مجددا نسبت به بازنگری این مصوبه اقدام کرد و اصلاحات را انجام داد و اطلاع‌رسانی هم تا قبل از شروع سال تحصیلی در شهریور انجام شد.

وی با اشاره به بحث هاي انجام شده پیرامون شیوه جدید، اظهار داشت: یکی از اهداف این مصوبه، ایجاد عدالت آموزشی بیشتر بود. اما برخی افراد این موضوع را به‌گونه‌ای دیگر جلوه می‌دادند. نکته دیگر این است که دو آزمون در سال وجود دارد ولی پذیرش یکبار انجام می‌شود؛ دانش‌آموزان برای پذیرش در دانشگاه یک نمره کل دارند که مشتمل بر دو بخش است. بخشی شامل آزمون اختصاصی کنکور سراسری در دروس تخصصی و بخش دیگر سوابق تحصیلی است که در هر دو مورد نمرات تراز شده چه در آزمون تخصصی چه در سوابق تحصیلی است. سوابق تحصیلی هم مجموع دروس امتحانات نهایی است که به صورت هماهنگ کشوری برگزار می‌شود.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه سابقه تحصیلی برای سال ۱۴۰۲ عدد ۴۰ درصد قطعی است، گفت: نکته قابل توجه این مصوبه نسبت به مصوبه قبلی مجلس شورای اسلامی این است که در گذشته تأثیر مثبت داشتیم و صرفا در پایه دوازدهم بود اما اکنون ۴۰ درصد قطعی است؛ برای کنکور ۱۴۰۳ نیز این تأثیر ۵۰ درصد قطعی و برای پایه دوازدهم است. برای سال ۱۴۰۴ سوابق تحصیلی پایه یازدهم هم ایجاد می‌شود و سوابق یازدهم و دوازدهم با تأثیر ۶۰ درصد است.

کاظمی اشاره به برگزاری امتحانات نهایی برای پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم، تصریح کرد: در خرداد ۱۴۰۳، همه دانش‌آموزان پایه دهم، یازدهم و دوازدهم امتحان نهایی خواهند داشت. زیرا سوابق تحصیلی در سال ۱۴۰۵ در سه پایه دهم و یازدهم و دوازدهم تأثیر ۶۰ درصد قطعی خواهد داشت.

وی در پایان با اشاره به برنامه های معاونت آموزش متوسطه جهت برقراری عدالت آموزشی بیشتر و ارتقای کیفیت آموزشی، گفت: طرح هایی در این راستا اجرا شده است که می توان به طرح جهاد علمی اشاره نمود که در این طرح دبیران برجسته شهر تهران در دروس گوناگون به تدریس پرداخته و این تدریس ها به صورت برخط در اختیار دانش آموزان مدارس شبانه روزی قرار داده شده است که به صورت معمول از مناطق کمتر برخوردار هستند.

منبع: آموزش و پرورش

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید