۹۱۵ هزار و ۱۵۱ نفر شرکت کننده در نوبت اول کنکور ۱۴۰۲

رتبه برتر

معاون فنی آماری سازمان سنجش آموزش کشور از حضور ۹۱۵ هزار و ۱۵۱ نفر به عنوان داوطلب واقعی در نوبت اول کنکور ۱۴۰۱ در دی ماه خبر داد.

به گزارش سبکی نو، دکتر احسان جمالی روز ۱۷ دی ماه در نشست خبری در محل سازمان سنجش افزود: با توجه به اینکه برخی از افراد مایل هستند علاوه بر گروه آزمایشی اصلی، در گروه‌های آزمایشی زبان و هنر هم شرکت کنند در نهایت ۹۷۸ هزار و ۴۶۰ نفر در نوبت اول کنکور شرکت می‌کنند.

وی افزود: بر اساس آمار، ۶۰ درصد داوطلبان را زنان و ۴۰ درصد داوطلبان را مردان تشکیل می‌دهند.

جمالی اظهار داشت: گروه علوم تجربی با ۴۵۰ هزار و ۵۷۷ نفر بیشترین تعداد داوطلب را دارد و ۴۶ درصد داوطلبان را به خود اختصاص داده است. پس از آن گروه علوم انسانی با ۳۰۹ هزار نفر ۳۱.۶ درصد داوطلبان را اختیار دارد. در گروه علوم ریاضی و فنی ۱۲۰ هزار و ۹۵ نفر شرکت کرده اند که ۱۲.۲۷ درصد داوطلبان را تشکیل می‌دهد. گروه هنر ۳.۹۹ درصد داوطلبان را با ۳۹ هزار نفر و گروه زبان با ۶ درصد داوطلبان با ۵۹ هزار نفر در اختیار دارند.

وی یادآور شد: ۵۱ درصد داوطلبان از میان داوطلبان سال جاری هستند و ۴۹ درصد از داوطلبان سنوات قبل هستند. استان تهران با ۱۲۵ هزار و ۳۴۶ داوطلب بیشترین داوطلب کنکور را دارد و استان سمنان با ۸ هزار و ۸۶۵ نفر داوطلب کمترین میزان داوطلب را دارد.

معاون سازمان سنجش افزود: نتایج اولیه همراه با نمرات خام داوطلب در اوایل اسفندماه ۱۴۰۱ منتشر می‌شود. پس از کسب سوابق تحصیلی اوایل مردادماه ۱۴۰۲ انتخاب رشته داوطلبان صورت می‌گیرد.

جمالی اظهار داشت: کسانی که در یک گروه آزمایشی شرکت می‌کنند می‌توانند هر کدام از نوبت‌ها نمره بیشتری دارند استفاده کنند. اما کسانی که در دو گروه آزمایشی در دو نوبت شرکت کرده باشند در زمان انتخاب رشته از آنها سوال می‌شود که کدام نمره از کدام گروه آزمایشی ملاک باشد.

وی با اشاره به تغییرات برای درس بهیاری در کنکور گفت: با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، علاوه بر پرستاری، رشته‌های اتاق عمل و هوشبری هم می‌توانند درس بهیاری را در کنکور بزنند. این درس با ضریب ۱۲ اعمال می‌شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید