سبکی نو سوپر اپلیکیشنی برای اجرای عدالت آموزشی در کنکور

مدیرعامل سبکی نو گفت: ویژگی های سبکی نو جامع بودن، کامل بودن، نوآور بودن و مطمئن بودن است.

به گزارش روابط عمومی سبکی نو، آمار و ارقام منتشر شده نشان می دهد که امکانات دولتی و عمومی نقش بسیار کمی در قبولی داوطلبان کنکور دارند و بی عدالتی آموزشی در این بخش بیداد می کند.

باید پذیرفت قبولی 97 درصد از جمعیت 3 درصدی دانش آموزان مدارس سمپاد(تیزهوشان و نمونه دولتی ها) آمار تاسف باری است و ثابت می کند، برای قبول شدن در بزرگ ترین آزمون آموزش عالی کشور باید از طبقه خاصی باشید.

حال در این پهنه وسیع که قدرت مافیا در آن بیشترین نقش را بازی می کند، سوپر اپلیکیشن سبکی نو متولد شده تا عدالت آموزشی را برای تمام طبقات اجتماعی از لحاظ دسترسی به امکانات و خدمات مناسب جهت قبولی در کنکور را به صورت کاملا مجازی فراهم کند.

موضوعی که سبب شد به سراغ مدیرعامل جوان سبکی نو، استارت اپ خاص کنکور برویم و در این باره با ایشان گفتگو کنیم. جوان جویای نام با خصوصیت کارآفرینی و خلاقیت محور مدیرعامل سبکی نو است.

 • لطفا خودتان را معرفی کنید.

علی نبی هستم؛ کارشناس اقتصاد و مدیرعامل شرکت امید مهام سبکی نو

 • چه شد که به سراغ تولید اپلیکیشن “سبکی نو” رفتید؟

در زمانی که دانش آموز و کنکوری بودم ، به یکسری عیوب در فضای آموزش پی بردم و برای آن ها راه حل پیدا کردم. سال آخر دبیرستان که کنکور داشتم با شیوع ویروس کرونا مواجه شدیم که با نبود زیرساخت ها مشکلات زیادی را برای دانش آموزان به ویژه کنکوری ها ایجاد کرد. همین موضوع سبب شد با بررسی وضعیت خودم در مواجه با این مشکلات، به راه حل هایی دست پیدا کنم که احساس کردم می تواند برای سایرین نیز مفید باشد. پنج روز بعد از آزمون کنکورم در سال 1399،شروع کردم به نگارش پروپوزال اپلیکیشن ویژه کنکور و شناسایی نیازهای کنکوری ها. اینجا بود که ایده اولیه تولید اپلیکیشن سبکی نو شکل گرفت.

بیش از 14 ماه برای تحقیق در مورد شرکت های برنامه نویسی  در حوزه کنکور  وقت صرف کردم. یکسری جلسات در خصوص نرم افزارهای کنکوری با فعالین حوزه آموزش برگزار کردم . در این بین متوجه شدیم چیزی که در اپ های کنکوری بسیار شایع است، باگ هایی است که وجود دارند و مانع عرضه خدمات کامل و بهتر می شوند. بعد از آن تصمیم گرفتم با جذب برنامه نویس به سراغ تولید اپلیکیشنی بروم که بهترین و کامل ترین خدمات را در حوزه کنکور عرضه کند.تیم را شکل دادم و در ادامه طراحی و اجرای بخش های جدید و اقدام به جذب سرمایه در دستور کار قرار گرفت.

 • قطعا جذب سرمایه گذار از سخت ترین مراحل تولید اپلیکیشن بوده است!

از پنج جایی که برای سرمایه گذاری مراجعه کردیم، چهار تا با شکست مواجه شد. بعداز توافق و جذب سرمایه گذار برای جذب نیرو در بخش های مختلف جهت تولد سوپر اپلیکیشن سبکی نو اقدام کردم.

 • دقیقا چقدر زمان برد تا ایده به مرحله اجرا برسد؟

ازتاریخ 5 شهریور 99 که شروع کردم تا فروردین 1400 به تنهایی روزی 14 ساعت روی این پروژه وقت می گذاشتم. فروردین ماه همان سال، سجاد طباطبائیان به عنوان مدیر علمی – آموزش به سبکی نو اضافه شد و تا مهر 1400 موارد را باهم جلو بردیم. مهرماه، مدیر تولید محتوا و تبلیغات جذب شدند؛ تا آذر 1400 سه نفری پروژه را جلو بردیم و تقریبا روزی 10 ساعت جلسه برای بررسی و نیاز سنجی زیر ساخت ها برگزار می کردیم. از دی ماه برنامه نویسان، ماه بعد مدیر پشتیبانی و اسفند ماه مدیر محصول اضافه شدند. تا اردیبهشت 1401 در یک دفتر 50 متری باهم کار کردیم تا اینکه موفق شدیم سرمایه جذب کنیم و دفتر را به مکانی با فضایی 10 برابر بزرگ تر از دفتر قبلی منتقل و برای جذب نیرو اقدام کردیم.

 

 • برای طراحی این اپ و شناسایی باگ هایی که پیش تر به آن اشاره کردید، چه مسیری را طی کردید؟

در ابتدای کار با بررسی و ارزیابی 500 اپ در حوزه کنکور در پی این بودم که ببینم آیا آن چیزی که مد نظر دارم اجرا شده است یا خیر؟ برخی از اپ ها در تک بخشی و تخصصی خوب عمل کرده بودند، ولی در بخش ارتباطات به صورت استاندارد و برای فضای آموزش مجازی عملکرد خوبی نداشتند و به خاطر همین سوپر اپلیکیشن سبکی نو را طراحی کردم.

 • چه خلاء هایی را شناسایی کردید که شما را واداشت به این سمت حرکت کنید؟

خلاء زیاد و برای هر بخش فرق دارد. به عنوان مثال هیچ فضایِ آنلاین استاندارد که بخش مشاوره را بتوان در آن پیاده کرد وجود ندارد و از فضای عمومی مثل تلگرام و واتساپ و اینستاگرام استفاده شده است. در بخش خبر، اخبار دقیق وجود نداشت. بخش سرگرمی دانش آموزان که در یک بازه خاص زمانی هستند و نیاز به سرگرمی و تفریح دارند، ضعف زیادی وجود دارد.

 • برای رفع این باگ ها یا خلاءهایی که احصا کردید، چه برنامه هایی دارید؟

در بخش مشاور، تماس آنلاین در بستر وب با هزینه پایین تر و بدون رد و بدل شدن شماره طرفین را لحاظ کردیم. چون فضای کنکور اصلا رقابتی نیست و مافیا گونه است، بخش ویترین را قرار دادیم تا تولید کنندگان محتوا با توجه به اینکه هیچ رانتی وجود ندارد، بتوانند خودشان را نشان دهند و با رقابت با یکدیگر در این بستر، اقدام به فروش و ارائه خدمات کنند.

بخش معرفی کتاب را برای رفع خلاء عدم آشنایی به کتاب های مورد نیاز برای قبولی در کنکور در اپلیکیشن سبکی نو قرار دادیم. این بخش به این دلیل طراحی شد که دانش آموزان هزینه می کنند، ولی به علت اینکه 2500 جلد کتاب در انواع رشته ها وجود دارد، نمی توانند به درستی کتابی را انتخاب کنند که برای شان مناسب باشد. این بخش مانع صرف هزینه گزاف در خرید کتاب می شود.

بخش سرگرمی و اخبار و محتوای علمی نیز منحصر به فرد در اپ سبکی نو است و دانش آموزان و معلمان و مشاوران می توانند متناسب با نیاز شان از این خدمات بهره ببرند.

 • چه اهدافی را دنبال می کنید؟

ابتدا می خواهیم با گروه کنکوری ها شروع کنیم، چون تشخیص دادیم بیشترین عیب و  ایراد برای دوره متوسطه دوم و کنکور است. ما در این گروه با دو دسته روبرو هستیم. بخشی از افراد به علت ساختار غلط سیستم و به دلیل فضای مسموم کنکور که اصلا رقابتی نیست و بر اساس پول می شود در آن موفق شد، علاقه ای به تحصیل ندارند.و گروه دم هستند دانش آموزانی که علاقه به تحصیل دارند، ولی تمکن مالی که بتوانند از همه موسسات استفاده کنند، ندارند.

تلاش کردیم در سبکی نو پلت فرمی را ارائه دهیم که انواع خدمات دهندگان وخدمات گیرندگان وجود داشته باشند و هر دو این گروهها متناسبب با نیاز و تمکن مالی شان خدمات ارائه و دریافت کنند.  دو دسته بخش در اپ داریم. دسته اول ابزار آموزشی هستند که از طریق خود ما ارائه می شوند و دسته دیگر تعاملی اند و خدمات دهنده و گیرنده در دو طرف آن قرار می گیرند؛ که بخش تعاملی را با گذاشتن سقف و کف قیمت و انواع نظر سنجی کنترل می کنیم.

 • چه تفاوتی بین خودتان و سایر فعالین این حوزه می بینید؟

ویژگی های سبکی نو جامع بودن، کامل بودن، نوآور بودن و مطمئن بودن است.

برای “جامع بودن” اکو سیستم کاملی از اقشار مختلف فضای آموزش را دور هم جمع کردیم.

در “کامل بودن ” تعداد بخش های زیادی را قرار دادیم تا به همه نیاز ها پاسخ دهیم.

در “نوآور بودن ” از جوانان استارتاپی و متخصصین برای نوآوری کمک می گیریم.

در “مطمئن بودن ” برای ورود کاربرانِ خدمات دهنده در ابتدا مرحله احراز هویت را درنظر گرفتیم تا خدمات از سوی افراد مطمئن ارائه شود. قطعا این فضا مطمئن تر از ارائه همین خدمات در پلتفرم های عمومی مثل اینستاگرام، واتساپ و تلگرام است.

 • جامعه هدف شما در دانش آموزان خلاصه می شود؟

خیر؛ یکی از اصلی ترین چالش هایی که همه بخش های شرکت با آن درگیر هستند وجود شش دسته مخاطبین دانش آموز، خانواده، مشاور، معلم، آموزشگاه و مدرسه است.

این فراوانی و گستردگی جامعه هدف همیشه در رفع نیازهایشان با چالش مواجه بوده اند و ما در بخش تولید محتوای سوپر اپلیکیشن سبکی نو  همواره باید همه این شش دسته را همزمان باهم مد نظر قرار دهیم.

 • در بخش دانش آموزان،گروه خاصی را مد نظر دارید؟

برای دانش آموزان و انواع کاربری ها هیچ قشر خاصی را در نظر نداریم؛ بلکه با جامعه شناسی و مطالعه جامعه هدف، اول نیاز های آن ها را می سنجیم و پاسخ به نیازها را  برایشان جمع آوری می کنیم تا انواع دانش آموزان، مشاوران و معلمان و  …امکان استفاده داشته باشند.

 • برای انتخاب معلم و مشاور چه فاکتور هایی مد نظرتان بود؟

در ابتدای ورود معلم و مشاور صلاحیت، احراز هویت و تایید صلاحیت علمی و تخصصی هر فرد را انجام می دهیم تا خدمات گیرنده از این بابت خیالش راحت باشد؛ ولی انتخاب صحیح هر کدام از خدمات دهنگان بر عهده خدمات گیرندگان می باشد که با استفاده از بخش ویریترین و سایر امکانات اپ ، ضمن مقایسه، بهترین خدمات دهنده را متناسب با نیاز خودشان انتخاب کنند.

 • مجموعه فعال و پویایی دارید؛ برای انتخاب نیروهای تان چه ملاک هایی داشتید که به این مجموعه رسیدید؟

ما در بحث مصاحبه سه مرحله برای هر فرد در نظر می گیریم. مصاحبه اولیه شامل اطلاعات عمومی و تیپ شخصیتی افراد متقاضی به کار در بخش های مختلف سبکی نو است. سعی کردیم افرادی را انتخاب کنیم که تیپ شخصیتی شان در خدمت تخصصی باشد که در حال انجام آن هستند.با مقایسه افراد متقاضی کار در هر بخش، به این نتیجه می رسیدیم که آیا به مرحله دوم مصاحبه بروند یاخیر.

مدیران هر کدام از بخش ها، برای نیروهای مرتبط با خودشان، جلسه مصاحبه دوم را برگزار می کنند.در این مرحله آنچه بیشتر برای سبکی نو اهمیت دارد این است که فرهنگ سازمانی و موارد تحصصی در مورد برند را داشته باشند و بعد از آن افراد از این مرحل عبور می کنند و وارد فاز آزمایشی یک هفته تا ده روز می شوند. در این بازه زمانی طرفین ارزیابی می کنند که آیا می توانند باهم همکاری داشته باشند یا خیر؟ بعد از اینکه ارزیابی مثبت بود قرار داد بسته می شود. این فرایند کمک کرده تا مجموعه پویا و فعالی را تشکیل دهیم. این را هم اضافه کنم که تعداد افراد استخدام شده یک دهم تعداد افراد مصاحبه شده می باشند.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید