بورسیه چیست؟ هدیه ارزشمند به دانش‌آموزان درس خوان!

بورسیه چیست

آیا می‌دانستید در سال‌های اخیر دانش‌آموزان زیادی موفق به گرفتن بورسیه شدند؟ این همه حرف درباره آن زده می‌شود ولی کمتر کسی است که پرسیده باشد دقیقا بورسیه چیست؟

اگر در یک جمله ساده بخواهیم بگوییم بورسیه چیست؟، می‌توان گفت بورس تحصیلی یا بورسیه در واقع یک کمک هزینه تحصیلی است که به دانش‌آموزان برتر داده می‌شود. فکر کنید که بورسیه یک کمک مالی است که به شما اعطاء می‌شود. هدیه‌ای گرانبها از سمت دانشگاه یا دولت!

ولی خُب با چه شرطی؟

در این مقاله به شما می‌گوییم بورسیه چیست و چگونه می‌توانید بورسیه بگیرید!

مهم‌ ترین شرط گرفتن بورسیه

مهم‌ترین شرط بورسیه شدن نمره معدل است. برای اخذ بورسیه، چه خارج  و چه داخل از کشور، معدل بالا، پل قبولی به دانشگاه است. البته یک معیارهای دیگری هم برای گرفتن بورسیه تحصیلی وجود دارد.

فقط معدل این وسط یکه تازی می‌کند؟ پس اگر معدل خوبی نداشتیم چطور؟

باز هم راهی وجود دارد…!

 آیا رتبه‌ های برتر کنکور بورسیه می‌ شوند؟

این گزینه همان فرصت درخشان برای داوطلبان با معدل کم است. یعنی اگر معدل دانش‌آموز هم پایین باشد با کمی تلاش بیشتر در کنکور می‌تواند بورسیه شود. پس هر چه هست رتبه بالا می‌خواهد.

حالا که فهمیدیم بورسیه چیست، ببینیم اصل داستان از چه قرار است؟

سال 1400 بود که معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری طی نامه‌ای اعلام کرد که افراد برتر کنکور در رشته‌های پایه را بورسیه می‌کند و همین موضوع سبب شد تا کنکوری ها نسبت به سال های قبل بیشتر تلاش کنند.

با چه رتبه‌ ای می توان بورسیه وزارت علوم را گرفت؟

رتبه‌های زیر 500 کشوری مشمول بورسیه وزارت علوم می‌شوند. همچنین، طبق این بیانیه استعدادهای برتر و برندگان المپیادهای علمی داخلی و خارجی هم بورسیه می‌شوند. این بورسیه تحصیلی که به مدت سه سال است، ماهانه مبلغی به دانشجو کمک می‌کند.

بورسیه وزارت علوم برای چه رشته هایی است؟

بورسیه وزارت علوم

طبق همان نامه وزارت علوم، افراد برتر کنکور و استعدادهای برتر در صورت ورود به رشته‌های علوم پایه مانند ریاضی، زیست شناسی، فیزیک، شیمی و زمین‌شناسی، بورسیه می‌شوند.

ولی داستان به اینجا ختم نمی‌شود. اگر عاشق ورزش هستید هم می‌توانید بورسیه شوید.

فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی آسیا به  دانشجویان رشته تربیت بدنی و قهرمانان ملی بورسیه اعطاء می‌کند. شرط آن هم این است که تابعیت ایرانی و تسلط کامل به زبان انگلیسی داشته یا یکی از مدارک تافل، آیلتس و یا HSK را دریافت کرده باشید.

 4 رشته علوم پایه که بورسیه می شوند

صحبت از رشته‌های پایه شد. ولی دقیقا این رشته‌ها چه زمینه‌هایی را شامل می‌شوند؟ رشته‌های پایه که بورسیه وزارت علوم می‌شوند یک سری زیرشاخه دارند که به ترتیب در جدول زیر آمده‌اند.

گروه آموزشی نام رشته مقطع تحصیلی
1.ریاضی علوم کامپیوتر کارشناسی
ریاضیات و کاربردها کارشناسی
آمار کارشناسی

 

گروه آموزشی نام رشته مقطع تحصیلی
2.فیزیک فیزیک کارشناسی
فیزیک مهندسی کارشناسی
فیزیک کارشناسی
مهندسی اپتیک و لیزر کارشناسی
مهندسی هسته ای کارشناسی

 

گروه آموزشی نام رشته مقطع تحصیلی
3.شیمی شیمی محض کارشناسی
شیمی کاربردی کارشناسی

 

گروه آموزشی نام رشته مقطع تحصیلی
4.زیست شناسی زیست شناسی جانوری کارشناسی
علوم جانوری کارشناسی
میکروبیولوژی کارشناسی
زیست فناوری کارشناسی
زیست شناسی گیاهی کارشناسی

برای بورسیه گرفتن معدلمان چند باشد؟ 

حالا که می‌دانید بورسیه چیست، حتما می‌خواهید بدانید چه معدلی برای بورسیه گرفتن لازم است.

هر دانشگاه و کشوری برای بورسیه، یک حداقل معدل تعیین می‌کند. اصولا سیستم معدل دهی کشورهای خارجی با  ایران فرق می‌کند.

مثلا در آلمان سیستم نمره دهی در دبیرستان بین 1 تا 15 است؛ یا در فنلاند نمره بین 4 تا 10 است که نمره 4 به منزله مردودی در آن درس است. برای همین باید ابتدا نمرات را باید به سیستم نمره دهی آن کشور تبدیل کرد.

نکته مهم این است که سیستم نمره دهی در دانشگاه با دبیرستان در کشورهای مختلف متفاوت است. به عنوان مثال، در آمریکا نمره دهی از F تا A است. یعنی از F شروع می‌شود تا به A برسد. اگر آن را به سیستم نمره دهی در ایران تبدیل کنیم مثلا نمره B در دانشگاه می‌شود بین 14.00 تا 15.99.

برای همین وقتی معدل برای بورسیه شدن مثلا در دانشگاه‌های آمریکا B به بالا است، باید حداقل معدل شما 14 به بالا باشد. یا مثلا در برای بورسیه شدن در آلمان نمره معدل شما می بایست بین 1.5 تا 2 باشد که در ایران این نمره بین 14 تا 18 می‌شود.

بسته به دانشگاه و کشور خارجی، معدل لازم برای بورسیه شدن متفاوت است.

معادل سازی نمره برای بورسیه
موقع بورسیه گرفتن حواست به معادل سازی نمره باشه! با نمره 2 که از مدرسه‌ت تو ایران گرفتی نمیذارن بری آلمان!

 

چگونه بورسیه تحصیلی بگیریم؟

چگونه بورسیه بگیریم

برای این که بورسیه تحصیلی بگیریم ابتدا باید موارد خاصی مانند کشور، دانشگاه و رشته مربوطه آن را بررسی کنیم و سپس به سراغ بورسیه گرفتن برویم. برای این کار اول به سراغ بورسیه تحصیلی داخلی می‌رویم.

بورسیه تحصیلی داخلی

در ایران دانشگاه‌های خاصی وجود دارند که به دانش‌آموزان برتر بورس تحصیلی می‌دهند که شامل موارد زیر هستند:

 • دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی
 • دانشگاه علوم پزشکی ارتش و بقیه الله
 • دانشگاه علوم قضایی
 • دانشگاه شاهد
 • دانشگاه علامه طباطبایی مدیریت بیمه اکو
 • دانشگاه صدا و سیما

ملاحظه می‌کنید که هر کدام از این دانشگاه‌ها مختص به رشته‌های خاصی هستند. مثلا دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی مختص به تربیت معلم هستند؛ یا دانشگاه علوم قضایی برای تربیت قاضی و وکلای برجسته دادگستری اختصاص داده شده است.

حالا هر کدام از این دانشگاه‌ها شرایط خاص به خود را دارند: مثلا معدل بالا در دانشگاه علامه طباطبایی یا عضو خانواده شهدا بودن در دانشگاه شاهد از شروط اساسی هستند. همچنین داشتن برخی از سهمیه‌‌ها هم برای ورود به این دانشگاه‌ها مهم است.

بورسیه تحصیلی خارجی

برای تحصیل در خارج از کشور قضیه کاملا متفاوت است؛ برای اینکه تحصیل در خارج از کشور نیازمند طی کردن یک سری مراحل مانند اخذ ویزا است. اما به طور کلی اگر بخواهیم در هر کشوری بورسیه تحصیلی بگیرید مراحل زیر را باید طی کنید:

 1. انتخاب کشور
 2. انتخاب دانشگاه
 3. انتخاب رشته
 4. گرفتن مدرک زبان کشور مقصد (اکثر کشورها با مدرک زبان انگلیسی هم پذیرش دارند.)
 5. آماده کردن مدارک تحصیلی
 6. آماده کردن مدارک لازم برای سفارت
 7. آماده کردن مدارک برای دانشگاه مقصد
 8. اخذ ویزا

سوالات متداول درباره بورسیه

1- معدلم 14 است، امکان بورسیه شدن داخلی دارم؟
برای بورسیه شدن داخلی، حداقل معدل برای بورسیه شدن داخلی 15 است ولی برای کشورهای با حداقل معدل 14 هم می‌شود بورسیه تحصیلی گرفت.

2- حداکثر رتبه برای بورسیه وزارت علوم چقدر است؟
باید رتبه زیر 500 بیاورید تا بورسیه وزارت علوم شوید.

3- چه رشته هایی بورسیه داخلی می شوند؟
رشته تربیت بدنی و رشته‌های علوم پایه. رشته‌های علوم پایه عبارتند از شیمی، فیزیک، زیست و ریاضی.

 

سخن پایانی

در این مقاله در این مورد صحبت کردیم که بورسیه چیست و گفتیم که:

بورسیه یک کمک هزینه تحصیلی است که به دانش‌آموزان کم درآمد مستعد یا نخبه اعطاء می‌شود. شرایط دریافت این کمک هزینه در ایران و کشورهای مختلف متفاوت است. مثلا در ایران رتبه‌های زیر 500 توسط وزارت علوم بورسیه تحصیلی می‌شوند. موردی که برای گرفتن بورسیه‌های تحصیلی بسیار مهم است، نمراتی است که در طول دوره تحصیلی کسب می‌کنید.

2 دیدگاه‌ها

 1. سلام و عرض ادب
  من یه پسر 16 ساله دارم، سوالم اینکه اگه بتونم برای پسرم ویزای تحصیلی بگیرم آیا به من و پدرش هم اقامت تعلق میگیره یا خیر؟

  • سلام دوست عزیز، درخواست ویزای همراه تحصیلی دانش آموزی برای تمام کشورها امکان پذیر نیست و به قوانین کشور مقصد بستگی دارد. در حال حاضر کشور کانادا شرایط مطلوب تری برای دریافت ویزای همراه تحصیلی دانش آموزی نسبت به سایر کشورها دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید