شکایت داوطلبان کنکور به هیات رئیسه مجلس تقدیم شد

داوطلب کنکور

وزیر علوم در حاشیه جلسه کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: مقرر شد شکایت دانشجویان و داوطلبان در مراجع قانونی بررسی شود.
به گزارش سبکی نو، محمدعلی زلفی‌گل اظهار داشت: جلسه کمیسیون اصل نود در خصوص رسیدگی به شکایت داوطلبان و دانشجویان نسبت به نتیجه کنکور سالهای قبل تشکیل شد.

به گزارش خانه ملت وی ادامه داد : در این نشست بحث و تبادل نظر انجام و مقرر شد تعدادی از داوطلبان و دانشجویانی که اعتراض دارند در مراجع ذی صلاح که قانون مشخص کرده به اعتراض شان رسیدگی و بازبینی شده و تصمیمات لازم اخذ شود.

ارائه گزارش شکایت داوطلبان آزمون‌های سراسری دانشگاه‌ها از سازمان سنجش به هیات رئیسه مجلس

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ گفت: این کمیسیون پس از برگزاری جلسات مختلف بررسی شکایت داوطلبان و دانشجویان پذیرفته شده در آزمون های سراسری دانشگاه و مراکز آموزش عالی از سازمان سنجش، گزارش آن را برای قرائت به هیات رئیسه مجلس تقدیم کرد.

به گزارش فارس، علی خضریان اظهار داشت: رسیدگی به شکایت عده کثیری از داوطلبان و دانشجویان پذیرفته شده در آزمون های سراسری دانشگاه و مراکز آموزش عالی مبنی بر عملکرد سازمان سنجش آموزش کشور در برگزاری آزمون مجدد پس از اعلام قبولی و ثبت نام و تحصیل در دانشگاه، طی جلسات متعددی با حضور مسئولان مرتبط از جمله رئیس سازمان سنجش در کمیسیون صورت گرفت.

وی افزود: اوایل سال ۱۴۰۰ شکایات متعددی از سوی داوطلبان و دانشجویان پذیرفته شده در آزمون های سراسری ورودی به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به کمیسیون اصل ۹۰ واصل گردید که این شکایات حکایت از آن داشت که سازمان سنجش در اقدامی نوظهور طی مکاتباتی به برخی از دانشجویان اعلام کرده براساس ماده ۱۱ قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون های سراسری و نظر به ابهام در پرونده علمی آزمون سراسری ایشان و با توجه به بررسی‌های فنی و آماری مبنی بر تفاوت قابل توجه بین سوابق تحصیلی و آزمونی و یا مشابهت غیرمتعارف پاسخنامه امتحانی و پاسخنامه متقاضی دیگر با بررسی‌ها در هیات بدوی رسیدگی به تخلفات مقرر گردید از آنها در چند تخصصی آزمون مجدد گرفته شود.

وی تصریح کرد: به دنبال این موضوع و با استناد به قانون این شکایات و اعتراضات از چند منظر مطرح شده بود؛ اول اینکه داوطلبان پذیرفته شده در حال تحصیل در دانشگاه بوده و از فضای علمی و رقابت های کنکور فاصله گرفته بودند، از طرفی در برخی موارد ۲ سال از تاریخ آزمون ایشان گذشته بود، ضمن اینکه نسبت به برداشت ناصحیح سازمان سنجش نیز قانون مذکور نکاتی را مطرح نموده است.

خضریان خاطرنشان کرد: لذا با توجه به کثرت شکایات واصله و وصول شکایات متعدد دیگر از سوی نمایندگان ملت در همین موضوع، کمیسیون اصل ۹۰ به عنوان مرجع قانونی رسیدگی به طرز کار غلط دستگاه‌های مختلف در قوای سه گانه، رسیدگی به موضوع را با قید فوریت در دستور کار قرار داد و پس از جلسات مختلف و کارشناسی و طی مراحل بررسی و نظارت گزارش آن را برای قرائت به هیات رئیسه مجلس تقدیم کرد.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید