رشته فلسفه: از افلاطون تا دنیای سوفی!

رشته فلسفه

شاید شما هم در جمع‌هایی که حرف‌های بسیار گنده میزنن تا به حال حضور داشتین و فقط به دلیل این که چیزی از صحبت‌های حاضران نفهمیدین، به سر تکون دادن راضی شدین.

به عمومی این بحث‌ها که معمولا در کافی شاپ‌ها در حین نوشیدن قهوه و با ژست کتاب در دست رخ میده میگن بحث فلسفی!

در این مقاله قصد نداریم “چگونگی سر تکان دادن حین بحث‌های فلسفی در کافی شاپ ها و فضاهای هنری” رو بهتون یاد بدیم! بلکه قراره با رشته فلسفه آشنا بشیم و ببینیم بچه‌هایی که سراغ این رشته میرن با چی قراره روبرو بشن.

خب اول این که شما باید بدونی، فیلسوف شدن و فلسفه یاد گرفتن چیزی بیشتر از کتاب خوندن در کافه و نوشیدن قهوه هست! شاید گاهی اوقات اصلا لازم نباشه شما این ژست‌ها رو به خودت بگیری! فلسفه یکی از شاخه ها و رشته های انسانی هست.

اما فلسفه چیه؟ داستان افلاطون چیه؟ دنیای سوفی کجاست؟

با ما بمون تا همشو بهت بگیم.

رشته فلسفه چیه؟

رشته فلسفه چیست

سایت Ucas در جواب “فلسفه چیه” میگه:

” از دوران باستان تا معاصر، بزرگ‌ترین ذهن‌های تاریخ به دنبال پاسخی برای پرسش‌های بزرگ زندگی بوده‌اند. علم می‌تواند به ما بگوید چگونه، اما نمی‌تواند به ما بگوید چرا. مطالعه فلسفه به معنای بررسی این چالش‌ها در زمینه‌های نظری، عملی، منطقی و تاریخی است. فیلسوفان متفکران بزرگ تربیت شده‌ای هستند که می‌توانند با عقل و ذهن باز خود ایده‌های پذیرفته شده [در جامعه] را به چالش بکشند. [فلسفه] یکی از قدیمی ترین موضوعات دانشگاهی است که در یونان باستان به شهرت رسید.”

خلاصه که فلسفه یعنی “چرایی” هر چیزی رو درک کنی و باورها و تفکراتی که همه جامعه قبولش کرده رو به چالش بکشی! هدف از این کار این نیست که جنگ و جدال ایجاد کنی؛ بلکه قراره همه چیز رو عمیقاً درک کنی و به درکش توسط بقیه کمک کنی! البته که لزوماً هم نباید معلم فلسفه باشی، فقط قراره دنیا رو با درکت روشن کنی!

فلسفه پایه بسیاری از علم‌های دنیاست؛ به خصوص روانشناسی، جامعه شناسی و …

اگر فلسفه نباشه، اوضاع جهان خیلی خراب میشه! چرا؟ چون اساس اصلی‌ترین علم‌های دنیا که جوامع و تمدن‌های مختلف رو شکل میدن از بین میره!

رشته‌های فلسفه ایده‌هایی رو که قرن‌ها بشریت رو درگیر خودش کرده، بررسی می‌کنه؛ مثلا سوالات اساسی مربوط به اراده آزاد، اخلاق، مذهب، آگاهی، وجود انسان و بسیاری از موضوعات دیگه.

یه دانشجوی فلسفه، ایده‌ها و نظریه‌های فیلسوف‌های گذشته و دیدگاه اونا رو یاد میگیره و در کنارش یاد میگیره که دیدگاه و بینش خودش رو توسعه بده و تئوری‌های جدیدی بسازه.

تا حالا کتاب “دنیای سوفی” رو خوندی؟

اصلا اهل کتاب هستی؟ خب اگه قراره رشته فلسفه بخونی، باید کتاب بشه رفیق اول و آخرت؛ نمیشه فلسفه بخونی و کتاب نخونی!

بگذریم. داشتیم از دنیای سوفی میگفتیم. سوفی توی این کتاب، یه نوجوانه مثل شما که طی یه داستان مرموز و جالب با فلسفه آشنا میشه و میخواد جواب همه چیز رو پیدا کنه. اگه اصلا با فلسفه آشنا نیستی و دوست داری با یه زبون ساده و جذاب باهاش آشنا بشی، خوندن این کتاب رو بهت پیشنهاد میدیم که باعث میشه دید بهتری نسبت به این رشته پیدا کنی.

فلسفه از یونان شروع شده؛ با افلاطون و سقراط و ارسطو و رسیده به نیچه و فروید و فیلسوف‌های معاصر.

حالا سوال اینه که کی می‌تونه فیلسوف بشه یا اصلا فلسفه بخونه؟ همه که نمیتونن افلاطون و سقراط باشن! برای این که دانشجوی فلسفه باشی باید چیکار کنی و چه ویژگی‌هایی داشته باشی؟

دنیای سوفی یا دنیای تو؟! (ویژگی های لازم برای رشته فلسفه)

ویژگی شخصیتی رشته فلسفه

چی شد که سوفی وارد داستان فلسفه شد؟

چه خصوصیتی داشت که دنبال اون همه نامه بی نام و نشون و مرموز رو گرفت؟!

تا حالا یه استاد دانشگاه که فلسفه تدریس کنه رو از نزدیک دیدی؟ به رفتار و شیوه تدریسشون دقت کردی؟

این 2 تا سوال رو دانشجوهای علوم انسانی خیلی بهتر درک می‌کنن. چرا؟

چون از همون دبیرستان تا خود دانشگاه فلسفه ازشون جدا نمیشه. آقا داشتیم می‌گفتم اگه دقت کرده باشید کلا حتی طرز لباس پوشیدنشون هم خاص و منحصر به فرده دیگه چه برسه به سبک زندگی!

استاد فلسفه ما استاد محمد مهدی اردبیلی بودن که می‌تونم بگم بهترین استاد فلسفه‌ای بودن که تا به الان دیدم. اینو گفتم که بدونید ما هم فلسفه رو گذروندیم و خبر داریم اوضاع این رشته از چه قراره!

 1. اولین و مهم‌ترین ویژگی که برای فلسفه خوندن نیازه اینه که اهل کتاب خوندن باشید. اونم نه کتاب‌های ساده و قصه و داستان؛ بلکه باید به خوتدن کتاب‌های پیچیده عادت کنید.
 2. دومین ویژگی که به نظرم خیلی ویژگی جذابیه اینه که باید کنجکاو باشی یعنی هر چیزی رو تا آخرش بری و برگردی؛ به عبارتی به مسائل، سطحی نگاه نکنی.
 3. سومین ویژگی اینه که دائم باید در حال تحقیق باشی. چرایی هر مسئله‌ای نیاز به تحقیق داره و باید دنبال این چراها بگردی!
 4. به بحث کردن علاقه داری یا نه؟ توی رشته فلسفه شاید نیاز باشه با دیگران ساعت‌ها بحث و گفتگو داشته باشی. به این کار دیالوگ گفته میشه.
 5. اساتید فلسفه معمولا خیلی ساکت و اهل تفکر هستن. در واقع ترجیح می‌دن بیشتر از این که صحبت کنند، فکر کنن. شما هم باید این ویژگی رو در خودتون پرورش بدید.
  هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد!
 6. توی فلسفه باید قادر باشی نظریه مطرح کنی. تازه نظریه‌هایی که میدی باید توانایی باطل شدن هم داشته باشن. کار سختیه نه؟
 7. قدرت تجزیه و تحلیل بالایی باید داشته باشی تا بتونی مسائل رو به بهترین حالت ممکن تحلیل کنی.

آخرش قراره چی بشه؟ 

صادقانه بگیم؛ آینده شغلی رشته فلسفه در ایران مانند خیلی از رشته‌های دیگه اوضاع خیلی جالبی نداره. معمولا افرادی که رشته فلسفه می‌خونن تصمیم دارن از ایران برن.

اما در ایران شما می‌تونید با شرکت کردن در آزمون‌های استخدامی مثل آزمون آموزش و پرورش به عنوان معلم مشغول به کار بشید. همچنین با ادامه تحصیل تا مقطع دکتری و داشتن مقالات عالی می‌تونید شانس خودتون برای هیئت علمی شدن رو امتحان کنید.

فعالیت در مراکز پژوهشی هم در چند سال اخیر مورد توجه دانشجویان فلسفه قرار گرفته.

فلسفه رو کدوم دانشگاه بخونم بهتره؟

در ایران دانشگاه‌های زیادی فلسفه رو تدریس می‌کنن اما بعضی از دانشگاه‌ها به لحاظ تدریس، اساتید و… برتری بیشتری نسبت به دیگر دانشگاه‌ها دارن.

دانشگاه‌های برتر رشته فلسفه شامل این موارد میشه:

 1. دانشگاه تهران
 2. دانشگاه شهید بهشتی
 3. دانشگاه علامه طباطبایی
 4. دانشگاه اصفهان

سوالات متداول درباره رشته فلسفه

1- فلسفه چیست؟
پاسخ به پرسش‌های اساسی که درباره ارزش‌ها، وجودیت، عقل، زبان وجود داره از طریق فلسفه جواب داده میشه. فلسفه به دنبال پیدا کردن چرایی مسائل مختلفه.

2- بازار کار رشته فلسفه در ایران خوبه؟
خیر! متاسفانه رشته فلسفه مانند خیلی از رشته‌های دیگه شرایط و بازار کار خوبی نداره.

3- چه ویژگی‌هایی برای خوندن رشته فلسفه نیازه؟
یه سری از مهم‌ترین ویژگی‌ها شامل موارد زیره:
 1. اهل کتاب
 2. تفکر زیاد
 3. تحلیل و بررسی دقیق مسائل
 4. آشنایی و انجام تحقیق
 5. و…
فلسفه چیه
فراموش نکن که با سبکی نو خیلی بهتر میتونی فلسفه رو بشناسی! بخش معرفی رشته اپلیکیشن سبکی نو برای همینه! با سبکی نو یه ارتش کامل و مجهز واسه کنکورت داری!

 

سخن پایانی

در این مقاله به خوبی رشته فلسفه رو شناختید و با کتاب دنیای سوفی و اساتیدی مثل استاد اردبیلی آشنا شدید.

این که قصد داشته باشید تو این رشته تحصیل کنید یا نه به انتخاب خودتون بستگی داره اما یه نصیحت برای شما داریم اونم اینه که اگه قرار رشته فلسفه رو بخونی برو سراغ دانشگاه‌های برتر.

چرا که تو ایران با توجه به بازار کار رشته فلسفه بهتره که این رشته رو تو دانشگاه برتری بخونی که حداقل مدرکت رو از یه دانشگاه تاپ گرفته باشی.

توی این مسیر پر فراز و نشیب هم سبکی نو کنار توعه که رشته دلخواهت رو تو دانشگاه دلخواهت قبول بشی.

2 دیدگاه‌ها

  • سلام دوست عزیز. ممنون از حسن نظر شما. در رابطه با بازار کار رشته فلسفه باید بدونید که به طور کلی در سال های اخیر بازار کار این رشته دچار تزلزل شده. اما برای فارغ التحصیلان مقاطع بالاتر این رشته مثل دکتری فرصت های بهتر و بیشتری وجود داره.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید