نکات کلیدیِ آزمون سراسری سال 1402

کنکور

هر داوطلب مختار به شرکت در یک نوبت و یا در دو نوبت آزمون سراسری سال 1402 ( دی ماه و تیر ماه) است و سازمان سنجش آموزش کشور، آزمونی را که داوطلب در آن نمره بالاتری کسب کرده لحاظ می کند.
به گزارش سبکی نو، آزمون سراسری سال 1402 برای نخستین بار، در دو نوبت و فقط براي دروس اختصاصي و به صورت کاملا مجزا برگزار می شود.

نوبت اول در روزهای ۲۹ و ۳۰ دی ماه ۱۴۰۱ و نوبت دوم در روزهای14 و 15 تیرماه ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد که برای هر دو آزمون ورودی، فقط یک پذیرش برای ورودی مهرماه ۱۴۰۲ در دوره‌هاي‌ روزانه، نوبت دوم «شبانه»، نيمه‌حضوري، مجازي، پرديس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي، دانشگاه‌ پيام‌ نور و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي‌ غيرانتفاعي‌ و همچنين رشته‌هاي تحصيلي دانشگاه آزاد اسلامي صورت می‌گیرد که نتيجه هر نوبت آزمون حداكثر 2 سال اعتبار دارد.

کنکور

امکان شرکت داوطلب در دو نوبت آزمون سراسری سال 1402

هر داوطلب مختار به شرکت در یک نوبت و یا در دو نوبت آزمون سراسری سال 1402 ( دی ماه و تیر ماه) است و در صورتی که گروه آزمایشی داوطلب در هر دو نوبت یکی باشدT سازمان سنجش آموزش کشور، آزمونی را که داوطلب در آن نمره بالاتری کسب کرده لحاظ می کند؛ اما اگر داوطلب در دو گروه آزمایشی متفاوت آزمون داده باشد، نمره کل نهایی مربوط به گروه آزمایشی که داوطلب قصد انتخاب رشته دارد ملاک عمل قرار می گیرد ( نمره کل نهایی داوطلب، متشکل از نمره کسب شده در آزمون با اعمال سوابق تحصیلی است )

نحوه کحاسبه نمره کل نهایی داوطلب 

برای هر داوطلب یک نمره‌کل سابقه تحصیلی و یک نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) ساخته می‌شود (اگر داوطلب در هر دو نوبت آزمون اختصاصی شرکت کرده باشد دو نمره کل آزمون اختصاصی دارد). نمره کل سابقه تحصیلی، میانگین وزنی نمرات تراز شده دروس (اعم از دروس عمومی و تخصصی) سابقه تحصیلی است که این نمره‌کل توسط وزارت آموزش و پرورش محاسبه شده و برای ساخت نمره کل نهایی به سازمان سنجش آموزش کشور ارسال خواهد شد.

نمره کل آزمون اختصاصی، میانگین وزنی نمرات تراز شده آزمون اختصاصی (کنکور) است. در واقع ضریب هر یک از دروس آزمون اختصاصی، وزن آن درس است. پس از محاسبه این دو نمره‌کل (نمره کل سابقه تحصیلی و نمره کل آزمون اختصاصی) از ترکیب آنها نمره کل نهایی داوطلب محاسبه می‌شود.

نحوه اعمال ضرایب دروس تخصصی و عمومی

سهم نمره كل سابقه تحصيلي پايه دوزادهم نظام 3-3-6 در گروه هاي آزمايشي علوم رياضي و فني، علوم تجربي و علوم انساني آزمون سراسري سال 1402 به ميزان 40 درصد با تأثير قطعي است. ميزان تاثير سوابق تحصيلي ديپلم نظام سالي – واحدي/ ترمي – واحدي در گروه هاي آزمايشي علوم رياضي و فني، علوم تجربي و علوم انساني آزمون سراسري سال 1402 ،30 درصد با تأثير قطعي و ميزان تأثير سوابق تحصيلي پيش دانشگاهي نظام سالي – واحدي/ترمي – واحدي 10 درصد (درمجموع 40 درصد) با تأثير قطعي در نمره كل سابقه تحصيلي است.

سهم نمره كل سابقه تحصيلي پايه دوزادهم نظام 3-3-6 يا ديپلم و پيش دانشگاهي نظام سالي – واحدي/ترمي – واحدي در گروه هاي آزمايشي هنر و زبان هاي خارجي آزمون سراسري سال1402 ،به ميزان 26 درصد با تأثير قطعي و فقط شامل دروس عمومي سابقه تحصيلي است و مابقي به سهم نمره كل آزمون اختصاصي(كنكور) اضافه مي شود.

کنکور

نحوه محاسبه سوابق تحصیلی دانش آموزان نظام قدیم و یا فارغ التحصیلان هنرستانی

طبق ابلاغیه شماره /1401/12352 دش مورخ 1401/08/08 شورای عالی انقلاب فرهنگی که در تاریخ 1401/08/16 در سایت سازمان سنجش آموزش کشور اطلاع‌رسانی عمومی شده است، همه داوطلبان باید دارای سوابق تحصیلی کامل دروس عمومی و تخصصی مربوط به گروه آزمایشی درخواستی باشند. بر این اساس داوطلبانی که فارغ‌التحصیل هنرستان یا نظام قدیم بوده یا داوطلبانی که متقاضی شرکت در گروه آزمایشی غیرمرتبط با نوع دیپلم خود هستند یا داوطلبان فارغ التحصیل نظام سالی/ ترمی واحدی که سال اخذ دیپلم آنها قبل از 1384 و یا سال اخذ مدرک پیش‌دانشگاهی آنها قبل از 1391 بوده است و در همه یا تعدادی از دروس، سابقه تحصیلی ندارند، باید نسبت به تولید نمرات سوابق تحصیلی از طریق وزارت آموزش و پرورش اقدام کنند. به عبارت دیگر همه داوطلبانی که سابقه تحصیلی کامل گروه آزمایشی مورد نظر خود را ندارند (اعم از دانش آموزان و فارغ‌التحصيلان شاخه‌هاي نظري، فني و حرفه‌اي و كار و دانش در تمام نظام‌هاي آموزش‌ و پرورش و طلاب) بايد نسبت به ايجاد سابقه تحصيلي دروس عمومی و تخصصی براساس برنامه اعلامي وزارت آموزش ‌و پرورش اقدام نمايند. در صورتی که داوطلبی در امتحانات نهایی که وزارت آموزش‌ و پرورش برای ایجاد سوابق تحصیلی پیش‌بینی می کند، شرکت نکرده و اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی در دروس عمومی و تخصصی نکند، نمره آن درس که سابقه تحصیلی ندارد، صفر (0) لحاظ می‌شود. براي داوطلباني كه سابقه تحصيلي ناقص دارند و يا كلاً سابقه تحصيلي ندارند، سهم نمره كل سابقه تحصيلي قابل جایگزینی با نمره‌کل آزمون اختصاصی نیست.

 

کنکور

چگونگی محاسبه دروس عمومی درآزمون سراسری 1402 

بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی آزمون سراسری 1402 فقط برای دروس تخصصی هر یک از گروه‌های آزمایشی برگزار می‌شود. اما دروس عمومی در سابقه تحصیلی داوطلبان وجود داشته و در نمره کل سابقه تحصیلی لحاظ می‌شود لذا همه داوطلبان ( اعم از دانش آموزان و فارغ التحصيلان شاخه هاي نظري، فني و حرفه اي و كارودانش، تمامي نظام هاي آموزش و پرورش و طلاب حوزه علميه) بايد داراي دروس عمومي سابقه تحصيلي باشند و در صورت عدم وجود، بايد براي ايجاد آن از طريق آموزش و پرورش اقدام نمايند. بديهي است در صورت عدم وجود نمره سوابق تحصيلي براي هريك از دروس عمومي نمره آن درس، صفر لحاظ مي شود.

اگر داوطلب در آزمون سراسری دی ماه در گروه علوم تجربی شرکت کند آیا در تیرماه نیز باید در همان گروه آزمایشی شرکت کند یا امکان تغییر وجود دارد؟

داوطلبان می‌توانند در یکی از سه گروه اصلی ( علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی) مختلف در دو نوبت آزمون (دی ماه و تیرماه) شرکت کنند ولی در صورت تغییر گروه آزمایشی در نوبت دوم آزمون، باید گروه مورد نظر را برای پذیرش در دانشگاه ( در مرحله انتخاب رشته ) انتخاب کنند و امکان انتخاب رشته از هر دو گروه اصلی میسر نیست. البته باید توجه داشته باشند که سوابق تحصیلی کامل مربوط به گروه آزمایشی مورد نظر را نیز باید دارا باشند و درصورتی که در یک یا چند درس، سابقه تحصیلی لازم برای گروه آزمایشی درخواستی را نداشته باشند نمرات آن دروس صفر لحاظ می‌شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید