چندوظیفگی یا مولتی تسکینگ در مطالعه : راهکار قطعی برای افت نمره!

مولتی تسکینگ در مطالعه

زیاد میبینیم یه دانش آموز موقع درس خوندن، گوشی موبایلش رو چک میکنه، به پیام‌ها جواب میده یا هم زمان چندتا کار رو انجام میده. به این مسئله “چندوظیفگی” یا “مولتی تسکینگ” گفته میشه.

مولتی تسکینگ معمولا باعث میشه حس کنیم همزمان کارهای زیادی رو انجام میدیم و در زمان و انرژی صرفه جویی میکنیم. اما واقعا همینطوره؟

توی این مقاله میبینیم که مولتی تسکینگ در مطالعه چه تاثیراتی روی درس خوندن داره و مفیده یا نه.

پس حواست اینجا باشه!

مولتی تسکینگ چیه؟

اگه بخوام ساده و مختصر بگم، مولتی تسکینگ یعنی انجام دادن چند کار به صورت همزمان.

بذار یه مثال بزنم.

تا حالا به این فکر کردی که 2 ساعت مطالعه، چطوری میگذره؟

 • درس خوندن
 • چک کردن پیام‌ها
 • خوراکی یا نوشیدنی
 • درس خوندن
 • سرویس بهداشتی
 • چک کردن گوشی
 • درس خوندن

پس در واقع 2 ساعت درس خوندن، به معنی 2 ساعت مفید درس خوندن نیست!

این دو ساعت مولتی تسکینگی هست که اسم درس خوندن رو به خودش گرفته؛ یعنی مولتی تسکینگ در مطالعه.

مولتی تسکینگ در درس خواندن : عادت مخرب یا سازنده؟!

مولتی تسکینگ در مطالعه

مطالعه‌ای که توسط Common Sense Media انجام شد نشون داد که نیمی از نوجوان‌ها میگن که اغلب هنگام انجام تکالیف، تلویزیون تماشا میکنن یا از رسانه‌های اجتماعی استفاده میکنن. ۶۰ درصد ازنوجوان‌ها هم میگن که هنگام انجام تکالیف درسی مشغول چت کردن هستن.

از بین دانش‌آموزانی که چند کار همزمان انجام میدن، دو سوم میگن که فکر میکنن تماشای تلویزیون، چت کردن یا استفاده از رسانه‌های اجتماعی در حین انجام تکالیف و درس خوندن تفاوتی در کیفیت مطالعه آنها ایجاد نمیکنه.

اما آیا واقعاً دانش‌آموزها میتونن به طور مؤثر چند کار رو انجام بدن یا این کار میتونه تاثیر منفی بر یادگیری دانش آموزها داشته باشه؟

به عبارت دیگه، مولتی تسکینگ در مطالعه خوبه یا بد؟!

برگردیم به مثال قبلی تا جواب این سوال رو پیدا کنیم.

در حالی که ما فکر میکنیم در طول مدت این 2 ساعت کارهای زیادی انجام دادیم و از برنامه جلو افتادیم، واقعیت چیز دیگه‌ای میگه!

در یک تحقیق که عادات چند وظیفگی بیش از 350 دانشجوی کالج رو مورد بررسی قرار داد، محققان UConn متوجه شدن دانش آموزانی که در حین انجام تکالیف یا درس خوندن، با چند وظیفگی پیش میرفتن، مجبور بودن مدت بیشتری مطالعه کنن. همچنین افرادی که در کلاس چند کار انجام میدادن (مثل چک کردن گوشی، پیام دادن، نقاشی کشیدن، مطالعه کتاب غیر درسی و …)، به طور متوسط نمرات پایین‌تری نسبت به افرادی داشتن که کمتر مولتی تسکینگ رو انجام میدادن.

وقتی عمیق‌تر به این داستان نگاه کنیم، میبینیم که مخرب بودن چند وظیفگی چندان غیر منطقی نیست!

چون در زمانی که مشغول چند وظیفگی هستیم، تمرکز ما روی مسائلی که باید یاد بگیریم کمتره؛ بنابراین مدت زمان بیشتری طول میکشه تا یک موضوع رو یاد بگیریم. از طرفی پراکنده بودن موضوعاتی که در حین مولتی تسکینگ باهاش در ارتباطیم باعث میشه به سرعت حواس پرت و بی‌دقت بشیم و به جزئیات مسائل اصلی دقت نکنیم.

حواس‌پرتی طولانی‌تر و مکرر ناشی از چندوظیفگی میتونه باعث کاهش عملکرد دانش آموز و نمرات بشه.

ترک مولتی تسکینگ در 4 قدم!

ترک مولتی تسکینگ

برای ما که به انجام دادن چند کار همزمان عادت کردیم، ترک کردن مولتی تسکینگ در مطالعه میتونه چالش برانگیز و سخت باشه. اینجا چندتا راهکار داریم که ترک کردن مولتی تسکینگ رو راحت‌تر میکنه:

 1. گوشی موبایلت رو موقع درس خوندن خاموش کن.

گوشی موبایل یکی از اصلی‌ترین عوامل حواس پرتی هست که باعث میشه ناخودآگاه به سمت مولتی تسکینگ بریم. موقعی که درس میخونی، گوشی رو خاموش کن یا بذار توی یه اتاق دیگه تا بتونی درصد حواس پرتی رو تا حد ممکن کم کنی.

 1. هر وسیله‌ای که غیر ضروریه رو حذف کن.

وقتی داری درس میخونی، وسایل غیر ضروری که حین درس خوندن بهش نیاز نداری رو از محیط خارج کن. حتی هر کتاب یا جزوه‌ای رو که لازم نیست کنار بذار.

 1. جلوی تلویزیون درس نخون!

مطالعه جلوی تلویزیون میتونه به راحتی زمان رو هدر بده و به جای زمان مطالعه تبدیل به زمان سرگرمی بشه! یه زمان مشخص برای درس خوندن تعیین کن و توی یه فضای متمرکز و بدون حواس پرتی درس بخون.

 1. هوشمندانه از زمان استفاده کن!

ساعات بعد از مدرسه بین ساعت 3 تا 6 بعد از ظهر معمولاً تلف شده‌ترین ساعات روز یک دانش آموزه.

با استفاده از تکنیک‌های زمان بندی مثل پومودورو یا استفاده از ابزارهایی مثل دِمینگ سبکی نوف از زمانت هوشمندانه استفاده کن و زمان استراحتت رو مدیریت کن. به کمک این ابزارها میتونی بدون این که درگیر مولتی تسکینگ بشی، روی انجام یه کار مشخص متمرکز بشی و بدون حواس پرتی اون کار رو انجام بدی.

 

و در آخر کمی ذهنت رو آروم کن؛ ریشه مولتی تسکینگ در مطالعه ارتباط زیادی با استرس و اضطراب داره و همین استرس باعث میشه دائم نگران کارهای مختلفی باشی که انجام ندادی؛ به این ترتیب میری سراغ مولتی تسکینگ تا بخشی از هر کار رو پیش ببری.

زمانی که با آرامش و تمرکز بیشتری یک کار رو انجام بدی، زمان کمتری برای هر کار صرف میکنی و نتیجه بهتری میگیری؛ بنابراین سعی کن با وسوسه مولتی تسکینگ در مطالعه مقابله کنی و در یک زمان فقط روی یک کار تمرکز کنی.

برای این کار میتونی از ابزارهای مختلف سبکی نو هم استفاده کنی. چه ابزاری؟

بهترین اپلیکیشن برای کنکوری ها رو نصب کن و خودت ببین!

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید