لابی های مافیای کنکور در مجلس

مافیای کنکور

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: مافیای کنکور دارای لابی‌هایی در مجلس است، اما مجلس به شدت مقابل مافیای کنکور ایستاده و بزودی خبرهای خوبی درمورد قانون کنکور به مردم اعلام خواهیم کرد.

به گزارش سبکی نو، علیرضا سفیدان منادی اظهار داشت: کشور اوایل انقلاب دارای ۱۲۰ هزار دانشجو بوده و پس از انقلاب نیز در سالهایی ۴.۵ میلیون دانشجو داشتیم و اکنون نیز حدود ۳.۵ میلیون نفر از بهترین جوانان در دانشگاه ها در حال تحصیل هستند.

وی در پاسخ به سوال ایرنا که آیا به همین اندازه که از جنبش دانشجویی انتظار داریم امکانات و زیرساخت های لازم از جمله زیرساخت های حقوقی را در اختیار آنها قرار داده ایم یا نه؟ گفت: طی سالیان گذشته به خصوص در قرن گذشته، شاهد اقدامات بسیار خوبی از سوی جنبش دانشجویی بوده ایم که در ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ آمریکایی ها و انگلیسی ها در ایران کودتا و دولت ملی و مردمی مرحوم دکترمحمد مصدق را ساقط کردند.

منادی با بیان اینکه یکی از نقاط ضعف اساسی ما در حوزه محتوای علوم انسانی است، افزود: بین کشورهای دنیا با وجود آنکه در تولید محتوای علوم فنی و مهندسی جزو ۹ کشور برتر دنیا هستیم اما در حوزه علوم انسانی دارای جایگاه ۳۰ هستیم.

منادی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص بحث عدالت آموزشی و تبعیض موجود در این زمینه و برنامه ها و طرح های مجلس در این خصوص تصریح کرد: در حوزه عدالت آموزشی اگر بخواهیم ابتدای انقلاب اسلامی را با امروز مقایسه کنیم به طور حتم بسیار رشد داشته ایم.

وی با بیان اینکه پس از انقلاب حدود ۱۱ میلیون دانش آموخته دانشگاهی داشته ایم، افزود: البته هرچند تلاش های خوبی برای عدالت آموزشی شکل گرفت، اما نباید به این میزان دانشجو و دانشگاه ها را توسعه کمی می دادیم و باید کیفیت هم مورد اهمیت قرار گیرد.

حدود ۸۰۰ هزار بازمانده از تحصیل در آموزش و پرورش

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین با بیان اینکه در حوزه آموزش و پرورش در کشور مدارس راه اندازی و ساخته شد، گفت: البته امروز با یک نقصان مواجه هستیم و حدود ۸۰۰ هزار بازمانده از تحصیل در آموزش و پرورش وجود دارد و این یک زنگ خطری است که بعد از کرونا به آن مبتلا شدیم.

وی تصریح کرد: اخیرا طرحی در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در دست پیگیری است که بر اساس آن سه میلیارد تومان بودجه به مدرسه البزر اختصاص دادیم و این مدرسه ۶ استودیوی آموزشی برای ارتباط با ۱۲۶۰ مدرسه شبانه روزی در کشور ایجاد کرده است.

منادی افزود: باید از بستر فضای مجازی برای توسعه عدالت آموزشی و انتقال کلاس های اساتید با کیفیت به همه جای کشور به خصوص نقاط دور دست و مناطق محروم استفاده کرد.

لابی مافیای کنکور در مجلس

وی در خصوص وضعیت نهایی کنکور با بیان اینکه طی سالهای اخیر قبولی های دانشگاه ها، جدا از مدارس تیزهوشان دولتی، بیشتر از دهک های بالای جامعه بوده، گفت: اکنون مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی در تغییر روند کنکور سراسری موجود همکاری و تلاش می کنند.

منادی با بیان اینکه بر اساس مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، نمرات دروس دبیرستان و معدل در نتیجه کنکور، عدالت در پذیرش دانشگاه ها را بیشتر خواهد کرد، افزود: البته این هنوز محل بحث است و به نتیجه نهایی نرسیده ایم. البته کنکور دی ماه امسال و تیر سال آینده با همین روش تاثیر ۴۰ درصدی سهم سوابق تحصیلی و ۶۰ درصد کنکور تخصصی برگزار خواهد شد. ضمن اینکه جلساتی داشتیم که دروس عمومی که حذف شده وارد کنکور شوند.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: مافیای کنکور دارای لابی‌هایی در مجلس است، اما مجلس به شدت مقابل مافیای کنکور ایستاده و بزودی خبرهای خوبی درمورد قانون کنکور به مردم اعلام خواهیم کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید