خرید ۵۵۰۰ دستگاه الکترونیکی برای تقلب در کنکور! کنکور حذف شدنی نیست

کنکور

معاون سازمان سنجش خبر از کشف شبکه تقلب از سوی پلیس داد که یکی از این شبکه ها ۵ هزار و ۵۰۰ دستگاه الکترونیکی متصل به اینترنت برای تقلب در کنکور به داوطلبان و خانواده ها فروخته است.

به گزارش سبکی نو، دکتر حسن مروتی با اشاره به برگزاری کنکور در روزهای ۲۹ و ۳۰ دی ماه ۱۴۰۱ و درخواست از وزارت ارتباطات برای قطعی اینترنت اظهار داشت: قطعی اینترنت یکی از راهکارهای کنترل تقلب در کنکور است.

وی ادامه داد: خانواده‌ها بدانند که در پی کشف یکی از شبکه‌های تقلب در لب تاپ فرد دستگیر شده آماری به دست آمد که ۵ هزار و ۵۰۰ دستگاه الکترونیکی متصل به اینترنت که برای تقلب در کنکور به کار می‌رود و بسیار پیشرفته هستند.

مروتی یادآور شد: درخواست سازمان سنجش از وزارت ارتباطات این بود که در ساعات برگزاری کنکور به ویژه آزمون علوم تجربی اینترنت قطع شود؛ چون پیش از این کارشناسان وزارت ارتباطات گفته بودند که قطع نقطه‌ای چندان موثر نیست و امکان دریافت آنتن وجود دارد. ضمن اینکه در هیچ کشوری در دنیا به شیوه‌ای که ما کنکور برگزار می‌کنیم کنکور برگزار نمی‌شود که بخواهیم مقایسه کنیم.

 

درخواست از سازمان سنجش، تصمیم با وزارت ارتباطات

وی خاطرنشان کرد: سازمان سنجش درخواست خود را برای قطعی اینترنت ارائه داده است، اما تصمیم گیرنده اصلی وزارت ارتباطات است چرا که از نظر فنی آنها می‌توانند نظر بدهند. ضمن اینکه ما همه راه‌هایی که امکان تقلب در آن باشد را بررسی کرده ایم و قطعی اینترنت نیز یکی از این راه‌ها است.

معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش گفت: متاسفانه وسایل الکترونیکی متنوعی که امکان اتصال به اینترنت را دارند وارد کشور شده اند که از آن جمله موبایل واره هایی هستند که در قالب خودکار، پاک کن، عینک و غیره در اختیار افراد است. افراد با این وسایل از سر جلسه از سوالات عکس می‌گیرند به بیرون می‌فرستند، عده‌ای در بیرون به سوالات پاسخ می‌دهند و دوباره جواب را به آن افراد بازگو می‌کنند.

وی یادآور شد: اینکه گفته می‌شود سوالات در کانال‌ها و فضای مجازی با جواب منتشر شده و برخی خریداری کرده اند قطعاً شیادی است. سوال فقط در سر جلسه امتحان به صورت پلمب شده در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد.

نت

مروتی اظهار داشت: در سنوات گذشته ما سعی کردیم با دستگاه‌های سیگنال یاب و آشکار ساز برخی را در سر جلسه پیدا کنیم که با خود وسایل تقلب در کنکور همراه داشتند و با وجود بیش از ۲ هزار حوزه فرعی، احتمال می‌دهیم که بازهم چنین اتفاقی رخ دهد؛ بنابراین با بازرسی بدنی و دستگاه‌های آشکار ساز سعی در کشف آنها داریم.

انتشار کارت ورود به جلسه

معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش با اشاره به انتشار کارت ورود به جلسه کنکور از روز شنبه ۲۴ دی ماه گفت: کارت ورود به جلسه در اختیار داوطلبان قرار گرفته است و داوطلبانی که در دو یا سه گروه آزمایشی علاوه بر گروه آزمایشی اصلی خود شرکت کرده اند باید کارت آن را به صورت جداگانه دریافت کنند. در صورت نقص کارت نیز دقت کنند که برخی موارد از طریق سایت سنجش قابل انجام است و برخی از آنها باید در باجه رفع نقص تصحیح شود.

برگزاری کنکور با سیستم گرمایشی

مروتی درباره وضعیت آب و هوایی و تاثیر آن در برگزاری کنکور ۱۴۰۲ اذعان داشت: کنکور قطعاً در آخر هفته برگزار می‌شود و از نظر وسایل گرمایشی نیز با همه دستگاه‌ها هماهنگی‌های لازم انجام شده است؛ با توجه به اینکه محل برگزاری آزمون در مراکز آموزشی آموزش و پرورش، پیام نور، دانشگاه آزاد و دانشگاه‌های دولتی است برای این منظور تمهیدات اندیشیده شده است.

وی درباره برگزاری دوبار در سال کنکور گفت: اصل دو بار برگزاری خوب است و استرس داوطلبان را کاهش می‌دهد، اما نقدهایی هم به مصوبه شورا وجود دارد که آیا سابقه تحصیلی دقیقی برای همه اجرا می‌شود که امیدواریم دقیق اجرا شود.

کنکور

برگزاری آزمون ماهانه در صورت فراهم بودن ادوات

معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش یادآور شد: اگر ادوات لازم فراهم شود سازمان سنجش ماهی یک بار هم حاضر است آزمون را برگزار کند. ضمن اینکه در کنکور ۱۴۰۲ نیز نمرات افراد تا دو سال اعتبار دارد.

وی درباره حذف کنکور و ایده آل آن برای داوطلبان گفت: کنکور به دلیل اینکه صندلی کافی برای برخی رشته‌های پرطرفدار نداریم حذف شدنی نیست. چرا که در چرخه تحصیل و شغل تا زمانی که اختلاف درآمد وجود دارد رقابت رشته‌ای نیز وجود دارد. اکنون ۷۰ درصد رشته‌ها عملاً بدون کنکور و با معدل پذیرش دارند این دلیل بر بی اهمیت بودن این رشته‌ها نیست بلکه دلیل بر کم درآمدی آن رشته‌ها است که موجب شده کم طرفدار باشند.

برای بررسی تاثیر ۴۰ درصدی سابقه تحصیلی باید کار تحقیقی صورت گیرد

مروتی در خصوص رعایت عدالت آموزشی با اعمال ۴۰ درصدی سابقه تحصیلی گفت: سازمان سنجش یک سازمان اجرایی است و نظر خود را اعمال نمی‌کند اما معتقدیم برای بررسی تاثیر این ۴۰ درصد باید کار تحقیقی صورت گیرد.

وی افزود: منتقدان و موافقان این موضوع باید بر اساس تحقیق نظر دهند. منتقدان می‌گویند که به دلیل سطح آموزشی بسیار متفاوت که از کپر تا غیر انتفاعی را دربرمی گیرد اعمال ۴۰ درصد سابقه تحصیلی یکسان از عدالت آموزشی به دور است. از سوی دیگر شورای عالی انقلاب فرهنگی و آموزش و پرورش معتقد هستند با این سابقه تحصیلی، تحصیل دوران دبیرستان اهمیت پیدا می‌کند و سرنوشت بچه‌ها در سه ساعت کنکور تعیین نمی‌شود.

معاون سازمان سنجش گفت: ایده آل این است که کنکور حذف شود اما با حرف و عمل نمی‌شود زیرا یک متغیر به تنهایی در آن دخیل نیست.

منبع: مهر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید