برترین دانشگاه های جهان از نگاه “تایمز”

برترین دانشگاه های جهان

دانشگاه علوم پزشکی گلستان، دانشگاه علوم پزشکی کردستان و علوم پزشکی مازندران در رده ۳۵۰ تا ۴۰۰ رتبه‌بندی سالانه دانشگاه‌های جهانی تایمز قرار دارند.

به گزارش سبکی نو، دانشگاه آکسفورد برای هفتمین سال متوالی در صدر برترین دانشگاه‌های جهان گرفت تا نشان دهد چرا دانشجویان در سراسر دنیا آرزو دارند در این مجموعه علمی، پژوهشی تحصیل کنند.

بر اساس رتبه‌بندی سالانه دانشگاه‌های جهانی تایمز یا Times Higher Education (THE) پس از آکسفورد، این دانشگاه هاروارد ایالات متحده است که همچنان در جایگاه دوم قرار دارد و پس از آن دانشگاه کمبریج که سال گذشته در رتبه پنجم مشترک قرار داشت، حالا به رده سوم صعود کرده است.

به جز آکسفورد و کمبریج، امپریال کالج لندن سومین دانشگاه برتر بریتانیایی به شمار می‌رود که در رتبه دهم قرار گرفته است.

در فهرست امسال ایالات متحده همچنان پرنماینده ترین کشور از نظر برترین دانشگاه‌های جهان است به طوری که ۷ مقام از ده رتبه نخست و همچنین ۵۸ از ۲۰۰ دانشگاه برتر را به خود اختصاص داده است.

با این حال این نگرانی برای موسسات آکادمیک آمریکایی وجود دارد که دانشگاه‌های چین در حال نزدیک‌ کردن خود در این رده‌بندی هستند و برتری تحقیقاتی موسسات آمریکایی در حال کاهش است. موضوعی که گفته می‌شود به دلیل شکاف رو به رو افزایش میان دانشگاه‌های نخبه و سایر دانشگاه‌های آمریکایی است.

بر اساس رتبه‌بندی صورت گرفته از سوی تایمز، موسسات چینی از نظر کیفیت تحقیقات در حال پیشرفت هستند. به طوریکه در طول سال گذشته میانگین امتیاز چین به طور قابل توجهی از ۵۵.۶ به ۵۸ افزایش یافته است. این در حالی است که همین دوره زمانی امتیاز دانشگاه‌های آمریکایی از ۷۰ به ۶۹.۴ کاهش یافته است.

در رتبه بندی امسال ۱۷۹۹ دانشگاه در ۱۰۴ کشور دنیا حضور دارند. در میان ۵۰ دانشگاه برتر، ۱۵ دانشگاه اروپایی حضور دارند که از آن میان می‌توان به دانشگاه‌های پلی‌تکنیک لوزان در سوئيس، دانشگاه کاتولیک لون در بلژیک، هایدلبرگ آلمان، دانشگاه پی‌اس‌ال پاریس و موسسه کارولینسکا سوئد اشاره کرد.

در این رده‌بندی عملکرد موسسات آکادمیک در چهار حوزه آموزش، تحقیق، انتقال دانش و چشم‌انداز بین‌المللی مورد بررسی و طبقه‌بندی قرار گرفته‌اند.

دانشگاه‌های برتر ایران

در کمال تعجب در میان برترین دانشگاه‌های ایران در این فهرست نه دانشگاه شریف، تهران، شهید بهشتی و یا علوم تحقیقات که دانشگاه علوم پزشکی گلستان، دانشگاه علوم پزشکی کردستان و علوم پزشکی مازندران هستند که با قرار گیری در رده ۳۵۰ تا ۴۰۰ این رتبه‌بندی به صورت مشترک در جایگاه نخست دانشگاه‌های برتر ایران قرار دارند.

در ادامه این فهرست هم دانشگاه علوم پزشکی اراک، دانشگاه علوم پزشکی بابل، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، علوم پزشکی قزوین، علوم پزشکی قم، دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه علوم پزشکی ارومیه به صورت مشترک در رده چهارم قرار گرفته‌اند. تمام این ۷ دانشگاه از نظر رتبه‌بندی تایمز در رده ۴۰۰ تا ۵۰۰ رده‌بندی جهانی موسسات آکادمیک جهانی قرار می‌گیرند.

دانشگاه تهران هم در رده بیست و هفتم برترین دانشگاه‌های ایران طبقه‌بندی شده است.

دانشگاه های برتر

منبع: یورونیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید